Visos žemiau pateiktos gydytojų mintys išsiųstos visiems Sveikatos apsaugos ministerijos darbo grupės nariams.
---------------------------------
Tikrai geros mintys, jei tik tai bus tinkamai susieta su finansavimu. Šio laikmečio praktika, deja kita. Praplėtus BPG normą kalio, kreatinino ir kt. tyrimais, tai tik trumpam buvo susieta su įkainio pakėlimu, tačiau šiuo metu balo vertė šeimos medicinoje kiek žinau yra lygi kitų profilių paslaugų balo vertei (normos plėtimas, vadinasi vyksta iš neišsenkamų "vidinių resursų"). Beje ir ATVEJO VADYBININKAI. Šiuo metu, manau šias funkcijas daugumoje įstaigų, ypač mažesnių atlieka registratūros darbuotojai. Kadangi tokia specialybė nėra ruošiama jokioj mok. įstaigoj, juos ruošia patys darbdaviai, dažniausiai iš presonalo, neturinčio medicininio išsilavinimo, bet turinčio tinkamų bendravimo igūdžių ir patirties-supažindina su įsatymais darbo tvarka, paciento konsultavimu įvairiais (dažniausiai su medicina tik vadybine prasme susijusiais) klausimais. Tačiau šiuo metu, apskaičiuojant atsiskaitymą už pirmo lygio paslaugas pagal šeimos gydytojo ir vidurinio med personalo etatų santykį, šis personalas "išmetamas" iš formulių kaip negerinantis paslaugų kokybės. Licencijuotos slaugytojos šiose pareigose dirbti dažnai nenori, nes praranda savo kvalifikaciją (praktinius įgūdžius), kurie deja nenaudojami tokiose pareigose.
Edita Šiaudikytė (šeimos gydytoja, UAB ,,Vita Longa“ vadovė, LBPGD valdybos narė. Kaunas)
Gerbiamieji,
kaime yra sunkumu su tyrimais, juos gabename i Vilniu, Zolyno laboratorija, tad su slapimo tyrimu ir streptokokais bus problemu.Kadangi kaime daktaru mazai,gali auditas tikrinti kiek nori,eiles bus.Del hipertoniku hospitalizavimo.Siuo metu tai populiariausias hospitalizavimo punktas Svencioniu ligonineje, Sunkiausiai suvaldomas,nes ligoniai ypac "ekonomiskai"naudoja vaistus nuo spaudimo.Kazin kaip sprendziate problemas,kai NDNT nurodo,kad ligoniui reikia paguleti stacionare, kitaip darbingumo lygis bus aukstesnis.....Savarankiska padalinuka is slaugiu suorganizuoti gali buti irgi problema, kadangi ir slaugiu kaime nedaug.Bet visgi visos sios problemos yra issprendziamos, nors ir su pasipriesinimu.
Pagarbiai - A. Daktariūnaitė (LBPGD valdybos narė)
Labas rytas,
Pastabos:
1. Skatinamosios paslaugos.
1.1. Svarbu nustatyti tyrimo dažnumą.
1.2. Būtinoji pagalba ir taip teikiama visiems, ar dar reikia išskirti odontologinę?
2. Gerų darbo rezultatų rodikliai.
2.1.1. Reikia pritarti A.Bleizgio nuomonei, bet pridėti pastabą, jei pacientas reguliariai buvo gydomas ar lankėsi pas šeimos gydytoją.
2.5. Gydytojo alga priklauso nuo prisirašiusių gyventojų skaičiaus. Vertinant apsilankymų gali būti "dažnų" apsilankymų dirbtinai - nelogiškas toks apmokėjimas. Laboratoriniai tyrimai - ar jų išplėtimas bus padengtas pinigais? Dalį reikalingų tyrimų ne šeimos gydytojo apimties patys pacientai apmoka. Juk dalį tyrimų vis tiek darys ne įstaigos laboratorijos, reikės daryti sutartis su kitomis įstaigomis.
Dėl slaugytojų teisių išplėtimo. Mūsų įstaigoje ir dabar lėšos už prevencines programas dalinamos su kitais darbuotojais, gauna ne tik šeimos gydytojas. Dėl onkocitologinių - abejoju, ar tikslinga imti akušeriams. Dėl MPP išrašymo pritariu, tik slaugytoja ir turėtų pasirašyti ant Rp., turėtų turėti lipdukus su savo kodais. Pirmą kartą galėtų išrašyti gydytojas. Dėl darbo organizavimo - kas mokės atlyginimą gydytojo padėjėjui ( sekretoriui ). Juk nesumažinsi atlyginimo slaugytojoms.
Pagarbiai,
Dovilė Kulbokienė (PSPC centro vadovė, LBPGD valdybos narė)
Labai pritariu ir palaikau, tik papildyciau, kad grazintu bendruomenes slaugytojoms skatinamasias paslaugas uz nesciuju prieziura, nes juk ju kompetencijoje tai irasyta.
Rūta Radzevičienė (Klaipėda, LBPG kolegijos valdybos narė)
Jūsų pasiūlymai teoriniame lygmenyje atrodo neblogai. Ligonių kasoje išliekant tai pačiai sumai pinigėlių mes dar labiau užsikrauname papildomais darbais, tyrimais. Juk kiekvienas papildomas judesys bet kuria kryptimi turi būti įvertintas darbo sąnaudomis, finansavimu ...... duodantis numatytą efektą. To mūsų šalyje dar, atrodo, greit nebus. Kad ir paimtume bet kurią skatinamąją programą- nėra detalaus apskaičiavimo tiek žmogiškam faktoriui, tiek finansiniams resursams, o galiausia- laukiamam rezultatui (teoriškai jis žinomas). Eilę metų eksperimentavau, daug papildomų darbų sau ir visam kolektyvui kroviau, pasiekėm neblogų rezultatų (to pasekoje 2 disertacijos sukurptos). Bet kokie iš to rezultatai? Labai susimąsčiau: kas mano kolektyvo vargelį įvertino, kas man leido krauti tokius didelius krūvius kolegoms, ypač slaugytojoms? Ligonių kasoms tai nė motais. Jos kiek turi pinigėlių - tiek ir padalija. Kas tos niekuo nepamatuotos skatinamosios paslaugos, o po jų sekę geri darbo rezultatai? (pastarieji ir buvo sugalvoti, kad vaikiškų saldainukų viliojami labiau darbuotumės skatinamųjų pasl.). Ne kartą esu siūlęs įvertinti kiekvieną darbą: laiko, finansine ir gautų rezultatų išraiška. Juk bet koks darbas turi būti atliktas kokybiškai. Tam reikalinga: darbuotojai, jų darbo našumas, motyvacija, laiko sąnaudos ir tt. Galiausia - pasitenkinimas PROFESIJA, DARBU. Kaskart didinant darbo krūvius, tyrimų skaičių...... išliekant tam pačiam finansavimui ir nedidinant pers. sk.... koks turi būti varganas galutinis rezultatas? Kam tokio reikia? Pasipuikuosim? Prieš savigarbą? Gal būkim teisingi kiek esame biedni. Ko mums varžytis: medicina tokia, kokią turim. Kam daryti iliuziją, o po to svarstyti: ko tie pacientai nepatenkinti? Nuo to, jog mums norisi būti labai geriems, bet per krūvius to nepajėgdami- mes nesukursime kokybiškų, žmonių lūkesčius atitinkamų paslaugų. Gal tikimės, jog prisiimdami didesnės atsakomybės ir daugiau teikiamų paslaugų, mes sulauksime didesnio finansavimo? Nebejuokinga. Yra ir savigarba. Jei mano darbas kokybiškas, teikia malonumo, matau puikius rezultatus, mane vertina, jaučiuosi saugus- ko dar bereikia. Finansai (atlyginimas) jau nebe pirmoje vietoje. To politikai iki šiol nesuvokė? Greičiausia jiems tai neparanku (tuo labiau, jog mes patys kabinamės į tą kilpą).
Pagarbiai,
dr. Kornelijus Andrijauskas (PSPC centro vadovas, LBPG kolegijos narys)
1. Tyrimai turi būti apmokami atskirai, papildomai , ne iš bendro finansavimo. Būtinai.
2. Pagal užkraunamas funkcijas, greitai tapsime antro lygio specialistai. Teko studijuoti Olandijoje, kur šeimos gydytojas turi mikroskopą, su kuriuo įvertina šlapimą. Kitus tyrimus atlieka specialistai. EKG per metus padaro 3-4. Įdomu, kokį ŠG modelį mes renkamės.
3. Pas mane vaistus ir slaugos priemones seniai išrašo slaugytoja, aš tik pasirašau ir patikrinu. Gal būtų neblogai tai oficialiai įforminti.
4.Apie kokį šeimos gydytojo padejėją kalbama. Ką tik buvo siūloma dirbti su keliomis slaugytojomis. Iš kur finansavimas?
5. Skatinamos paslaugos visada gerai. Kas pasinaudos, kas ne, nereikia pavydėti :)
Benjaminas Čepas (šeimos gydytojas, LBPGD valdybos pirmininkas , Druskininkai)
Laba diena,dekoju uz atsiusta informacija ir rasau savo pastebejimus:
Visuose esamuose SAM isakymuose nera konkreciai apibrezta,kas aktualu seimos gydytojams:
1.Anksciau buvo nustatyta norma per 1valanda atleisti 5 ligonius,o dabar kiek reikia? Jei sugebi nors ir 10, nesvarbu kokybe ir gydytojo sveikata.
2.Del iskvietimu nustatyti indikacijas,pvz.:pirmos grupes neigaliuosius,slaugomus ligonius,o siuo metu net ir darbingas ligonis, turedamas 37,5 temperaturos kvieciasi gydytoja i namus. Siulau si klausima spresti ne istaigos lygiu,o valstybiniu lygmeniu arba skirti apmokejima uz iskvietimus reklamentuotai.
3.Valstybiniu lygiu turi buti konkreciai nustatyta del skatinamuju ir prevenciniu programu apmokejimo seimos gydytojui,o ne taip kaip dabar yra: vienose istaigose moka visa skirta suma programoms ,kitose -puse,dar kitose visai nemoka.
4.Del seimos gydytojo galimybes dirbti poliklinikoje panaudos budu su savo prirasytais ligoniais ir skirstant savo uzdirbtus pinigus savo nuoziura reikalingam personalui o ne taip kaip dabar yra pvz."N"statistikiu,"N"registratoriu,"N"ukines dalies darbuotoju ir t.t.
5.Labai svarbi slaugytojos grandis,ji paruosia ligonius gydytojui pries tai kompetetingai nukreipusi tyrimams,turedama atskira kabineta .
6.Atriboti nuo seimos gydytoju ligoniu socialiniu problemu sprendima.
7.Del geru darbo rezultatu tik istaigai dziaugsmo,o seimos gydytojams jokios informacijos,reikia visur konkretumo,nes istaigai uzdirba pinigus seimos gydytojai.
Pagarbiai,
Vida Janulaitiene (PSPC centro vadovė, LBPGD valdybos narė)
1. Visiškai pritariu kolegai dėl normos "praplatinimo". TLK į tyrimus įrašytus į gydytojo normą reaguoja vienareikšmiškai: jie turi būti atliekami NEMOKAMAI. Dabar tokia situacija yra su naujai praplesta
norma: GTM, Urea/Crea pacientai TLK nuostata gali atlikti nemokamai neribotą kartų kiekį per metus...
Pagal dabartinę normą ŠG gali vertinti savo ekspres testais arba pritaikytais analizatoriais atliktus tyrimus, arba vertinti aprobuotų laboratorijų atliktus tyrimus. Bet pastarųjų neprivalo atlikti ir apmokėti. Tad ikainiai darbui netrukdo, o finansiškai nebenukenčiam. Plečiant ŠG normą būtina pamąstyti apie tų tyrimų apmokėjimą. Mat siūlomų tyrimų savikainos, bijau, nepadengs TLK per metus mokama suma už 18-60 metų asmenis... II-III lygis turi atskirus kodus "konsultacijai su tyrimais" ir "be tyrimų". Bet už ŠG konsultaciją
nemoka.
2. Dėl "sekretorių" įdarbinimo ir slaugos personalo skaičiaus didinimo. Vėlgi: kas apmokės? Už prirašytas "galvas" gaunamas fiksuotas apmokėjimas. JIs nepriklauso nuo darbo greitumo ir priimtų pacientų skaičiaus. Tokiu atveju papildomas etatas+visi mokesčiai - apmokamas iš gydytojo algos. Kam to reikia? Lengvesnis ir labiau į ateitį orientuotas sprendimas - el.recepto ir el.ligos istorijos paskatinimas. Vis tiek prie to prieisim po 5 metų. VULSK pradėjus ELI pagrindus planinių pacientų priėmimo laikas sutrumpėja 2 kartus. Įvedus El.recepto sistemą - sutrumpės gal ir 4 kartus.
3. Valio didesniam slaugytojų darbui (ne slaugytojų skaičiui). Manau, vienas ir prioritetinių klausimų. Bet reikia plėsti BPS ir BS normas. Ir skubiai. Ir VSN ir VULSK pavyzdžiais remiantis - slaugytojos gali
atlikti didžiąją dalį programų ir skatinamųjų. Bet reikia skatinti pacienrus ir darbdavius... Kol kas tiek.
Valerijus Morozovas UAB "VSN" medicinos direktorius, VULSK SMC, šeimos gydytojas.
Keletas pastabų pagal mano patirtį. 1. Dėl skatinamų paslaugų-daug metų bandau paaiškinti, bet niekas negirdi. Esu paskaičiavęs siuntimų konsultantams išlaidas. Tai turi būti skatinama mažinant siuntimų skaičių. Šeimos gydytojai, dirbantys daugiau pagal normą, yra labiau apkrauti, o atsako nėra.Visi žino ir mato, ypač kasos, siuntimų pas specialistus bendrose poliklinikose yra 1200-1500 tūkstančiui apsilankiusiųjų.kai atskiruose PSPC ar privačiuose siuntimų apie 200 tūkstančiui apsilankiusiųjų. Aritmetika paprasta: jeigu visose įstaigose būtų sinčiama 1500 konsultantams nuo 1000 apsilankiusiųjų išlaidos būtų didesnės nei esant 200 siuntimų. Ir ta suma ne tokia jau maža – siuntimų skaičius sumažėtų apie 15 mln. Padauginkite iš konsultacijos kainos ir gausite nemenką sumą. ( skaičiavau vidutiniškai kiekvienas gyventojas apsilanko 4 kartus per metus ). Štai čia skatinimas turi būti už mažesnį siunčiamų konsultacijai.
Siulomas vaikų profilaktinis dantų tikrinimas yra nerimtas: kai gydomi dantys eilės laukia 2-3 mėn, o pas privatininkus nepasitikrinsi.
2. Prevencinės programos skaičiuojamos netiksliai. Gimdos kaklelio , prostatos , mamogramos tikrinimai atliekami ne kasmet. Skaičiuoja kasos pasitikrinusių skaičių einamais metais nuo bendro tuo laikotarpiu tikrintinų asmenų skaičiaus. Todėl čia niekad nebus aukštas tikrinimo procentas.
3. Vertinti laboratorinių tyrimų skaičių niekas netrukdo ir šiuo metu. Gydytojai baigė mokslus ir žino rodiklius. Bet kas apmokės už tyrimą? Šiuo metu „leista“ vertinti ( o kas uždraudė gydytojui vertinti rodiklius ) CRB – o tyrimuko kaina 10 Lt,-. Kieno sąskaita ??? Kepenų fermentai kainuoja dar daugiau, laboratorijų negalima steigti . Čia kažkoks pasiūlimas neapmąstytas. Tyrimus čia siulomus ir daugiau , esant ligų įtarimui , atliekame kitose laboratorijose už ligonių lėšas. Tas siulymas praplėsti kompetenciją yra nesąmonė. Prašau atsakyti kas atliks tyrimus ir kas mokės??? Bepigu esant šalia didelės laboratorijos ir nemokant už tyrimus.
Zenonas Belickas , Elektrėnų PSP centro direktorius, šeimos gydytojas (praktikas ), LBG kolegija.
Šeimos gydytojams apie prevencijos programą
-
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m.
lapkričio 25 d. įsakymu Nr. V-913 patvirtinta Asmenų, priskirtinų širdies
ir kraujagys...
Prieš 13 metų
Komentarų nėra:
Rašyti komentarą